پرینتر HP در فضا

پرینتر HP در فضا

پرینتری که توسط شرکت اچ پی برای قرار گرفتن در ایستگاه فضایی بین االمللی طراحی و تولید شده است هم اکنون در محل خود قرا ر گرفته شده و به خوبی در حال کار کردن میباشد.

در سال گذشته ناسا به واسطه همکاری با شرکت اچ پی نیاز خود را برای وجود یک دستگاه پرینتر در فضای خارج از جو زمین و شرایط بی وزنی به مجموعه  اچ پی اعلام کرد و اچ پی مدل HP OfficeJet 5740 را برای بهینه سازی و تبدیل به دستگاه موردنظر انتخاب کرده و فعالیت خود را بر روی آن به نتیجه رسانید.

کار بر روی پرینتری که بتواند در شرایط بدون وزن و غیر استاندارد فعالیت کند یک چالش بزرگ و تجربه نشده برای هیچ شرکتی بود و بر اساس گزارشهای بدست آمده ISS در ماه ۲ برگ چاپ میکند که غالبا با توجه به نیاز میتواند شامل اطلاعات مربوط ب عملیات ، مسیرهای بازگشت و جداول زمانی و یا حتی عکس های حرفه ایی و شخصی است.

شرکت اچ پی با توجه به درخواست NASA پرینتر خود را با نام HP ENVY ISS که نسخه بهینه و سفارشی شده پرینتر چندکاره HP OfficeJet 5740 را برای مقابله با حالت بی وزنی و کار کردن در فضای خارج از جو زمین تولید کرده است.

یکی از مشکالات اساسی جوهرهای بکار گرفته شده در پرینترهای رایج در بازار است زیرا در شرایط بدون جاذبه جوهر از کارتریج های نشت کرده و باعث آسیب رساندن به پرینتر و تجهیزات بکار رگفته شده در ایستگاه فضایی خواهد شد. از این رو شرکت اچ پی از سیستم بخصوص و جدیدی استفاده کرد که باعث میشود تا دستگاه بصورت اتوماتیک پس از هر بار پرینت هد پرینتر را با دقت تمیز کرده و آن را عاری از هر جوهر نماید در این سیستم از پد های بخصوصی که ویژه این کار تولید شده است استفاده گردیده تا بتوان جوهر را در شرایط بی وزنی به داخل آنها جذب نمود.

این چاپگر اچ پی  دارای سیستم عامل سفارشی و منحصر به فردی است که قابلیت های پرینتر را فقط در حد چاپ محدود می کند و اعلام های مربوط به میزان جوهر را بدلیل شرایط جوی آن غیر فعال نمود است.

بدنه این پرینتر اچ پی از پلاستیک های ویژه و نسوز تولید شده است تا علاوه بر تحمل فشار بالا و مقاومت در برابر ضربه و فشار بتواند در مقابل حرارت و آتشسوزی مقاوم باشد. همچنین در این پرینتر استفاده از شیشه ممنوع شده تا شکستن و خورد شدن آن باعث آسیب به فضانوردان و تجهیزات فضایی نگردد. از دیگر مزایای این دستگاه میتوان به نوع سینی های ورودی و خروجی کاغذ اشاره کرد که کاغذ را در خود حبس کرده تا از پس از چاپ کاغذ در فضا رها نشده و بصورت اتفاقی گم نشود ، از قابلیت های دیگر این پرینتر اچ پی  میتوان به امکان پذیرش کاغذ در هر جهت از مخزن ورودی اشاره کرد.

پرینتر اچ پی از ۲ آوریل ۲۰۱۸ در صفینه فضایی Space X CRS-14 قرار گرفته و با توجه به کنفرانس انجام شده فعالیت خود را با موفقیت آغاز کرده است. البته این اولین محصول  شرکت اچ پی نیست که اولین بار به فضا راه پیدا کرده است زیرا در سال ۲۰۱۶ یکی از لپ تاپ های اچ پی با نام HP ZBook برای اولین بار توسط NASA به فضا فرستاده شد تا برای کنترل و مدیریت راهبری سیستم ها مورد استفاده قرار گیرد. پس از آن ۲۵ دستگاه HP Zbook به ایستگاه ارسال شد تا برای ارتباطات و اینترنت کاربرد داشته باشند و امروزه بیش از ۱۲۰ دستگاه از محصولات اچ پی در ایستگاه فضایی ISS قرار دارند.

 

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

۸۸۸۳۵۹۹۰ – ۰۲۱

۸۸۸۳۶۳۲۹ – ۰۲۱