تاریخچه زونکن

یکی از پر مصرف ترین لوازم تحریر اداری زونکن است. در بیان تاریخچه اختراع زونکن باید گفت ، زونکن توسط فردریک زونکن و در سال ۱۸۸۶ اختراع شده است. زونکن از دسته کلاسور هاست و فقط در ایران با این نام معرفی می ‌شود، زیرا شرکتی که برای اولین بار اقدام به واردات این محصول نمود ، شرکت آلمانی زونکن بود.

 

 زونکن چیست؟

قبل از بررسی تاریخچه اختراع زونکن ، به تعریف زونکن می پردازیم. زونکن پوشه ای بزرگ است که برای نگهداری و بایگانی کاغذ مورد استفاده قرار می‌ گیرد ؛ زونکن می‌تواند کاور کاغذ و برگه هایی که توسط پانچ سوراخ شده اند را در خود نگه دارد. جنس زونکن از مقوا ، پلاستیک و یا چوب است و به طور معمول زونکن ها از مقوای ضخیم و سخت تولید می‌ شوند. زونکن برای نگهداری اسناد و مدارک کاغذی استفاده می شود و با توجه به اندازه عطفی که دارد می تواند ۱۰۰ تا ۵۰۰ کاغذ را در خود جای دهد.

 

موارد استفاده از زونکن

زونکن ها به صورت شخصی و همچنین در محیط کار مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مصارف شخصی برای نگهداری اوراق و کاغذ های شخصی – در مصارف محیط کار در ادارات و سازمان ها برای بایگانی و نگهداری اسناد و مدارک استفاده می ‌شود. زونکن باعث مرتب شدن مدارک و اسناد می ‌شود و در مواقع لزوم دسترسی به مدرک مورد نظر را به راحتی امکان ‌پذیر می‌ کند.

 

مخترع زونکن

در تاریخچه اختراع زونکن آنچه بیش از همه جذابیت دارد ، مخترع آن است. زونکن تنها یکی از اختراعات فردریک زونکن است. فردریک زونکن در تاریخ ۲۰ سپتامبر ۱۸۴۸ در شهر ایوزلن آلمان متولد شده است. او در سال ۱۸۸۶ در شهر بن آلمان ، زونکن را اختراع نموده است و اختراعات جالب دیگری در زمینه لوازم تحریر دارد. فردریک بخش زیادی از دوران کودکی اش را در کارگاه آهنگری پدرش سپری می‌کرد. کارگاهی که برای فردریک زمینه ساز اختراعات و نبوغ فوق‌العاده ای شد.

در همان دوران مدرسه ، وقتی شیشه جوهر بر روی میزش لغزید و به زمین افتاد و شکست با نبوغش پایه چوبی ساخت که شیشه‌ی جوهر در آن قرار می‌ گرفت و مانع از افتادن آن بر زمین می شد. فردریک برای خودنویس یک نوک جدید اختراع کرد تا با آن بتواند خطی را بنویسد که خواندن و نوشتن اش به مراتب راحت تر باشد.

او موسس انتشارات زونکن در سال ۱۸۷۵ است. بعد از مدتی انتشارات زونکن به شرکت زونکن تبدیل شد و توسعه چشمگیری پیدا کرد. وقتی به تاریخچه اختراع زونکن نگاه کنید در می‌یابید که این مخترع توانمند وسایل دیگری از جمله پانچ، انواع مختلف نوک خودنویس، تقویم سیمی و دفتر سیمی را نیز اختراع نموده است (البته برخی از اقلام توسط افراد دیگری اختراع شده اند و فریدریک تنها آن‌ها را ثبت اختراع نموده است!). کمد های بایگانی و قفسه های بایگانی از دیگر اختراعات فردریک زونکن است که شرکت زونکن را به یک شرکت بین‌المللی تبدیل کرد.

 

مخترع زونکن(کلاسور) کیست؟

فردریک زونکن (Friedrich Soennecken)

 

 انواع زونکن ها

زونکن های ساده، زونکن های تیگل دار، زونکن های سه گوش(لب کج)، کلاسور ۴ و ۲ حلقه از انواع زونکن ها به شمار می‌روند. زونکن ها اندازه و استاندارد های مختلفی دارند. تنوع زونکن بیشتر به خاطر تنوع در سایز کاغذ هایی است که در زونکن جای می‌گیرد و همچنین تنوع در میزان گنجایش و ظرفیت زونکن هاست.

تاریخچه اختراع زونکن نشان می‌ دهد زونکن های اولیه که تولید می شدند، بسیار ساده و ابتدایی و همه به یک صورت بودند و با گذشت زمان مدل های مختلف زونکن روانه بازار شد. استاندارد اصلی زونکن برای نگهداری کاغذ A4 است. هرچند شما می توانید زونکن هایی برای نگهداری کاغذ A5 و A3 نیز پیدا کنید.

کشورهای مختلف استاندارد های خاصی برای زونکن دارند. برای مثال کشور آمریکا و کانادا استاندارد زونکن هایشان برای نگهداری کاغذ هایی است که ابعاد آن ها هشت و نیم در یازده اینچ می باشد و این کاغذ ها دارای سه حفره هستند و در کشور ژاپن سیستم خاصی برای زونکن در نظر گرفته شده است هر چند که نوع متداول زونکن در ایران همان سایز استاندارد A4 است.

بررسی تاریخچه اختراع زونکن روند رو به رشد آن را نشان می‌ دهد و این پیشرفت و توسعه سبب شده است تا انواع مختلفی از زونکن در بازار موجود باشد. زونکن ها تاثیر بسزایی در مرتب کردن و نظم دهی اوراق دارند.

 

 

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

۸۸۸۳۵۹۹۰ ۰۲۱

۸۸۸۳۶۳۲۹ – ۰۲۱